Čo ak budeme v tejto horúčave smädní?

Vo verejnej saune by malo byť zakázané nosenie fľašiek či pohárov do priestoru, kde sa pohybujú saunujúci a kde je mokro. A to nielen kvôli poraneniu, ale i preto, že nie je rozumné piť studený nápoj v priebehu saunovania. Ku zvýšeniu potenia to nepomôže.

Nebolo by lepšie dať nejaké rohože na šmykľavú podlahu?

Na mokrej podlahe sa možno pošmyknúť najmä pri rýchlom neopatrnom pohybe a bez ochrannej protišmykovej obuvi. Ale v drevených a iných rohožiach sa ľahko držia predovšetkým zárodky pliesní, vo vlhku a teple sa im obzvlášť darí. Preto musia ísť rohože von a saunujúci musia byť opatrní pri pohybe.

Prečo si každý chodí sem a tam, ako chce?

Ďalší z princípov saunovania je ten, že saunujúci má voľnosť pohybu, takže môže zmeniť polohu tele podľa svojho rozhodnutia. To je tzv. termoregulačné jednanie, ktoré saunujúceho donúti, aby slobodne zmenil práve to prostredie, ktoré mu vadí za iné, ktoré mu nevadí.

Nie je v prehrievarni príliš dusno?

Rozhodne nie. Dole vedľa dverí sauny je malý otvor nad zemou s krytom. Ďalší otvor by sme našli pod ďalšou lavicou. To úplne stačí k zaisteniu príjemného, prakticky nepostrehnuteľného prúdenia vzduchu. A v malých saunových kabínach nikdy nie je toľko ľudí, aby svojou prítomnosťou zhoršovali kvalitu saunového kúpeľa.

Nemôže dôjsť k poraneniu v tak malom priestore?

Bezpečnosť je jednou z podmienok správnej sauny. V saune je celý rad prvkov, na ktoré treba brať ohľad, predovšetkým však možnosť pošmyknutia na hladkej podlahe alebo popálenia o povrch piecky.
Aby sa saunujúci nepošmykli, zabezpečuje sa podlaha s protišmykovým povrchom a saunujúci má povinnosť hneď po vyzutí obuvi navliecť si návleky so zdrsnenou podrážkou. V priestoroch s mokrou podlahou sa osvedčilo upevnenie vhodných zábradlí z nehrdzavejúceho materiálu. V prehrievarni sa na steny upevňujú drevené zábradlia a saunujúci sa o ne môže pri opúšťaní priestoru pridržať. Ochranu pred popálením zaisťuje ochranné zábradlie okolo piecky.

Nevadí saunujúcim, že majú v kabíne málo svetla?

Množstvo svetla je skutočne jedným z dôležitých faktorov, prispievajúcim k dobrým pocitom zo saunovania. Priehrievareň sa líši od jasného osvetlenia ostatných miestností. V prehrievarni má byť čo možno najviac tlmené, ale pritom ponecháva toľko jasu, koľko je potrebné k bezpečnej orientácii, aby nedošlo k úrazu.
Najvhodnejšia farba svetla je biela, farebné osvetlenie je rušivé. Umelé osvetlenie má čo najviac napodobniť prirodzené osvetlenie denným svetlom, výhodnejšie je nepriame osvetlenie. Je veľmi nepríjemné pozerať sa do nezakrytej žiarovky pri relaxovaní.

 

Prečo má byť saunovanie pohodlné?

Nejde o relaxovanie na pohodlnej pohovke, ale o zaujatie polohy, ktorá ďaleko lepšie zaisťuje rovnomerný prívod tepla do organizmu. Lavice majú také rozmery, aby sa saunujúci mohol s intenzitou horúcej časti saunového kúpeľa ľahšie vyrovnať.

Uvádzame najčastejšie otázky ohľadne sáun.